-
مهندس راه حل قدرت جهانیکیفیت پایدار، تحویل به موقع، شریک طولانی مدت قابل اعتماد. -
مهندسی برق خلیجتکنولوژی حرفه ای و خدمات کامل پس از فروش -
تحقیقات بین المللی انرژیراه حل سفارشی به طور کامل نیازهای پروژه ما را برآورده می کند. -
برق جنوب آمریکای جنوبیتيم حرفه اي، ارتباطات خوب و عرضه اي پايدار
Portable Transformer Oil BDV Tester Dielectric Strength Analyzer For Insulating Oil
| محدوده اندازه گیری | 1-1999μΩ | کلاس دقت | دقت بالا |
|---|---|---|---|
| دمای عملیاتی | -10 ℃ ~ 40 ℃ | وضوح زمان | 1S |
| قطعنامه فعلی | 1μΩ | محل منبع | هوبی، چین |
| قطعنامه | 1μΩ | دقت اندازه گیری | 0.5٪ |
| محدوده اندازه گیری | 1-1999μΩ | منبع تغذیه کار | ac220v ± 10 ٪ ، 50Hz ± 1Hz |
| وزن | 12 کیلوگرم | حالت نمایش | ال سی دی سه و نیم رقمی |
| حجم | 380*350*260 میلی متر | نوع | دستگاه تست |
| کلاس حفاظت | IP65 | پشتیبانی سفارشی | OEM |
| قدرت | برقی | گارانتی | 2 سال |
| ولتاژ | 220 ولت ، 110 ولت | برنامه | تست روغن، تست روغن BDV |
| محل مبدا | هبی، چین | ولتاژ خروجی | 0~80KV (اختیاری) |
| نرخ اعوجاج ولتاژ | <3% | نوع محصول | تستر bdv روغن |
| زمان ایستادن | 15 دقیقه (قابل تنظیم) | ظرفیت تقویت کننده | 1.5 کیلو ولت آمپر |
| دقت اندازه گیری | ± 3٪ | دمای قابل اجرا | 0℃~45℃ |
| ولتاژ تغذیه | AC220V±10% 50Hz±1Hz | ||
| برجسته کردن | Portable oil bdv tester,Insulating Oil oil bdv tester,IP65 transformer test kit |
||
The Automatic Oil Dielectric Strength Tester is designed for safe testing of large power transformers and other high-voltage electrical equipment including oil circuit breakers, oil-filled cables, power capacitors, and oil sleeves.
During operation, transformer oil performance gradually deteriorates due to exposure to oxygen, high temperature, humidity, sunlight, strong electric fields, and impurities, compromising its insulation capabilities. This tester accurately identifies performance degradation, as insulation oil quality is directly related to breakdown voltage.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Power Voltage | AC220V ± 10%, 50Hz ± 5% |
| Equipment Capacity | 0.5kVA, Volume Capacity 1.5 kVA |
| Limited Current | 5mA |
| Input Voltage | 200V/50Hz |
| Output Test Voltage | 0-80kV |
| Measurement Range | AC 0-80kV |
| Voltage Indicator Error | ± 5% |
| Breathing Speed | 2kV/second ± 20% |
| Compression Speed | 2kV/s ± 10% |
| State Settings | Number of times 1-9 |
| Static Time | 0-10 minutes 39 seconds |
| Stirring Time | 0-1 minutes 39 seconds |
| Burning Time | ≤ 20ms |
| Measurement Accuracy | 1% |
| Use Conditions | Ambient temperature 10℃ - 35℃ |
| Relative Humidity | ≤ 75% |
| Oil Cup Gap | 2.5mm (diameter of oil cup plug ruler) |
| Breathing Speed Options | 2.0kV/s, 2.5kV/s, 3.0kV/s, 3.5kV/s (four-gear option) |
| Packaging Size & Weight | 48*45*38cm, 25kg |
