-
Insinyur Solusi Tenaga GlobalKualitas stabil, pengiriman tepat waktu, mitra jangka panjang yang dapat diandalkan. -
Gulf Electrical Engineering SeTeknologi profesional dan layanan purna jual yang sempurna. -
Penelitian Kekuatan Internasional LSolusi khusus memenuhi persyaratan proyek kami dengan sempurna. -
Amerika Selatan Listrik PTim profesional, komunikasi yang baik dan pasokan yang stabil.
Portable Transformer Oil BDV Tester Dielectric Strength Analyzer For Insulating Oil
| Rentang Pengukuran | 1-1999μΩ | Kelas Akurasi | Akurasi Tinggi |
|---|---|---|---|
| Suhu Operasional | -10 ℃ ~ 40 ℃ | Resolusi waktu | 1S |
| Resolusi Saat Ini | 1μΩ | Tempat asal | Hubei, Tiongkok |
| Resolusi | 1μΩ | Akurasi Pengukuran | 0,5% |
| Rentang Pengukuran | 1-1999μΩ | Catu daya yang berfungsi | AC220V ± 10%, 50HZ ± 1HZ |
| Berat | 12kg | Modus tampilan | LCD tiga setengah digit |
| Volume | 380*350*260mm | jenis | Mesin Pengujian |
| Kelas Perlindungan | IP65 | dukungan yang disesuaikan | OEM |
| Kekuatan | listrik | Jaminan | 2 tahun |
| Voltase | 220 V, 110 V | Aplikasi | Pengujian Minyak, penguji BDV minyak |
| Tempat Asal | Hebei, Tiongkok | Tegangan keluaran | 0~80KV (opsional) |
| Tingkat distorsi tegangan | <3% | Jenis produk | penguji bdv minyak |
| Waktu berdiri | 15 menit (dapat disesuaikan) | Kapasitas penguat | 1.5kVA |
| Akurasi pengukuran | ±3% | Suhu yang berlaku | 0℃~45℃ |
| Tegangan suplai | AC220V±10% 50Hz±1Hz | ||
| Menyoroti | Portable oil bdv tester,Insulating Oil oil bdv tester,IP65 transformer test kit |
||
The Automatic Oil Dielectric Strength Tester is designed for safe testing of large power transformers and other high-voltage electrical equipment including oil circuit breakers, oil-filled cables, power capacitors, and oil sleeves.
During operation, transformer oil performance gradually deteriorates due to exposure to oxygen, high temperature, humidity, sunlight, strong electric fields, and impurities, compromising its insulation capabilities. This tester accurately identifies performance degradation, as insulation oil quality is directly related to breakdown voltage.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Power Voltage | AC220V ± 10%, 50Hz ± 5% |
| Equipment Capacity | 0.5kVA, Volume Capacity 1.5 kVA |
| Limited Current | 5mA |
| Input Voltage | 200V/50Hz |
| Output Test Voltage | 0-80kV |
| Measurement Range | AC 0-80kV |
| Voltage Indicator Error | ± 5% |
| Breathing Speed | 2kV/second ± 20% |
| Compression Speed | 2kV/s ± 10% |
| State Settings | Number of times 1-9 |
| Static Time | 0-10 minutes 39 seconds |
| Stirring Time | 0-1 minutes 39 seconds |
| Burning Time | ≤ 20ms |
| Measurement Accuracy | 1% |
| Use Conditions | Ambient temperature 10℃ - 35℃ |
| Relative Humidity | ≤ 75% |
| Oil Cup Gap | 2.5mm (diameter of oil cup plug ruler) |
| Breathing Speed Options | 2.0kV/s, 2.5kV/s, 3.0kV/s, 3.5kV/s (four-gear option) |
| Packaging Size & Weight | 48*45*38cm, 25kg |
