همه محصولات
-
مهندس راه حل قدرت جهانیکیفیت پایدار، تحویل به موقع، شریک طولانی مدت قابل اعتماد. -
مهندسی برق خلیجتکنولوژی حرفه ای و خدمات کامل پس از فروش -
تحقیقات بین المللی انرژیراه حل سفارشی به طور کامل نیازهای پروژه ما را برآورده می کند. -
برق جنوب آمریکای جنوبیتيم حرفه اي، ارتباطات خوب و عرضه اي پايدار
200A High Current High Precision Loop Contact Resistance Tester With Digital Display
جزئیات محصول
| حداکثر ولتاژ ac | 5 کیلو ولت | نوع نمایشگر | فقط دیجیتال |
|---|---|---|---|
| دمای عملیاتی | -10 ℃ ~ 40 ℃ | حداکثر جریان AC | 20 میلی آمپر |
| ابعاد | 320*270*180 میلی متر | برنامه | اندازه گیری صنعتی |
| ولتاژ خروجی | AC: 0 ~ 5 کیلو ولت | دقت تست | ±(5%+3 نویسه) |
| ظرفیت ترانسفورماتور | 100 VA | برق مورد نیاز | AC: 220 ولت + 10٪ 50 هرتز / 60 هرتز ± 3 هرتز |
| جریان تست | AC: 0~2/20mA | PLC | رابط اختیاری |
| محدوده اندازه گیری | 1-1999μΩ | وضوح زمان | 1S |
| وضوح فعلی | 1μΩ | مقاومت عایق | هیچ کدام |
| محدوده اندازه گیری | 1-1999μΩ | کلاس دقت | 0.5٪ |
| محدوده فعلی | DC 50A، 100A، 150A، 200A | محل منبع | هوبی، چین |
| قطعنامه | 1μΩ | دقت اندازه گیری | 0.5٪ |
| منبع تغذیه کار | ac220v ± 10 ٪ ، 50Hz ± 1Hz | ||
| برجسته کردن | 200a ground tester,200a resistance tester,high current ground tester |
||
توضیحات محصول
200A High Precision Loop Contact Resistance Tester
The 200A High Precision Loop Contact Resistance Tester delivers reliable and accurate measurements for switch contact resistance testing applications.
Key Features
- High Current Output: Utilizes advanced power supply technology to deliver continuous high current output, effectively breaking down oxide films on switch contacts for superior test results.
- Excellent Anti-Interference: Maintains stable LCD display readings even under severe interference conditions, ensuring consistent and repeatable measurements.
- Long Service Life: Features high-precision resistors that eliminate ambient temperature effects and industrial-grade connectors for enhanced vibration resistance.
- Portable Design: Compact and lightweight construction for easy transportation and field use.
Technical Specifications
| Measuring Range | 1-1999μΩ |
|---|---|
| Resolution | 1μΩ |
| Test Current | Four fixed output ranges: DC 50A, 100A, 150A, and 200A |
| Accuracy | 0.5% |
| Operating Mode | Continuous |
| Display | 3.5-digit LCD |
| Power Supply | AC220V±10% 50Hz |
| Operating Environment | Temperature -10°C to 40°C, Humidity ≤80%RH |
| Dimensions | 380*350*260mm |
| Weight | 12 kg |
Product Images
محصولات توصیه شده
