Semua produk
-
Insinyur Solusi Tenaga GlobalKualitas stabil, pengiriman tepat waktu, mitra jangka panjang yang dapat diandalkan. -
Gulf Electrical Engineering SeTeknologi profesional dan layanan purna jual yang sempurna. -
Penelitian Kekuatan Internasional LSolusi khusus memenuhi persyaratan proyek kami dengan sempurna. -
Amerika Selatan Listrik PTim profesional, komunikasi yang baik dan pasokan yang stabil.
200A High Current High Precision Loop Contact Resistance Tester With Digital Display
Detail produk
| Maks. Tegangan Ac | 5kV | Tipe Tampilan | Hanya Digital |
|---|---|---|---|
| Suhu Operasional | -10 ℃ ~ 40 ℃ | Maks. Arus AC | 20mA |
| Ukuran | 320*270*180mm | Aplikasi | Pengukuran Industri |
| Tegangan keluaran | AC:0~5kV | Akurasi tes | ±(5%+3 karakter) |
| Kapasitas transformator | 100VA | Persyaratan daya | AC:220V+10% 50Hz/60Hz±3Hz |
| Uji arus | AC:0~2/20mA | PLC | antarmuka Opsional |
| Rentang Pengukuran | 1-1999μΩ | Resolusi waktu | 1S |
| Resolusi saat ini | 1μΩ | Resistensi Isolasi | Tidak ada |
| Rentang Pengukuran | 1-1999μΩ | Kelas Akurasi | 0,5% |
| Rentang Saat Ini | DC 50A, 100A, 150A, 200A | Tempat asal | Hubei, Tiongkok |
| Resolusi | 1μΩ | Akurasi Pengukuran | 0,5% |
| Catu daya yang berfungsi | AC220V ± 10%, 50HZ ± 1HZ | ||
| Menyoroti | 200a ground tester,200a resistance tester,high current ground tester |
||
Deskripsi Produk
200A High Precision Loop Contact Resistance Tester
The 200A High Precision Loop Contact Resistance Tester delivers reliable and accurate measurements for switch contact resistance testing applications.
Key Features
- High Current Output: Utilizes advanced power supply technology to deliver continuous high current output, effectively breaking down oxide films on switch contacts for superior test results.
- Excellent Anti-Interference: Maintains stable LCD display readings even under severe interference conditions, ensuring consistent and repeatable measurements.
- Long Service Life: Features high-precision resistors that eliminate ambient temperature effects and industrial-grade connectors for enhanced vibration resistance.
- Portable Design: Compact and lightweight construction for easy transportation and field use.
Technical Specifications
| Measuring Range | 1-1999μΩ |
|---|---|
| Resolution | 1μΩ |
| Test Current | Four fixed output ranges: DC 50A, 100A, 150A, and 200A |
| Accuracy | 0.5% |
| Operating Mode | Continuous |
| Display | 3.5-digit LCD |
| Power Supply | AC220V±10% 50Hz |
| Operating Environment | Temperature -10°C to 40°C, Humidity ≤80%RH |
| Dimensions | 380*350*260mm |
| Weight | 12 kg |
Product Images
Rekomendasi Produk
